Transport zwłok do Polski

 

Usługi pogrzebowe z zakresu transportu zwłok z zagranicy z roku na rok stale wzrasta. Na rynku znajdziemy wiele zakładów zajmujących się tego typu rzeczami. Jednak powstaje pytanie, jakie należy podjąć procedury, by móc ściągnąć zwłoki zmarłej osoby z powrotem do kraju?

Jak przetransportować zwłoki z zagranicy?

transport zwłok wrocławWspółcześnie procedury dotyczące sprowadzenia zwłok z zagranicy są dość proste i nie wymagają szczegółowej znajomości prawa, jednak istnieją dwie możliwości wyboru. Po pierwsze, możemy załatwić transport zwłok wrocław za pomocą firmy pogrzebowej, która załatwi wszystkie sprawy formalne oraz transport zwłok, oczywiście za drobną opłatą. Zaznaczyć, że takie firmy współpracują z konsulatami, co znacznie ułatwia całą tą procedurę. Warto jednak zaznaczyć, że w takim przypadku koniecznie będzie wystawienia dla domu pogrzebowego upoważnienie. W przypadku jeżeli zdecydujemy się sami na przewiezienie zwłok z zagranicy do Polski to wymaga spełnienia kilku procedur. Po pierwsze prawo do sprowadzenia zwłok mają krewni zmarłej osoby do 4 pokolenia – małżonkowie, dzieci, dziadkowie, ciotka albo wujek. Jednak, aby móc przewieźć ciało z innego kraju należy wystąpić z wnioskiem do starosty/prezydenta miasta o zgodę na przewiezienie. Taką decyzję organ ten wydaje w ciągu maksymalnie trzech dni. We składanym wniosku podaje się wszystkie dane wnioskodawcy oraz osoby zmarłej. Do wniosku załącza się akt zgonu w języku polskim lub inny dokument urzędy, który poświadcza o śmierci danej osoby oraz jednoznacznie wyklucza przyczynę zgonu w wyniku wystąpienia choroby zakaźnej. Po spełnieniu wszystkich tych procedur pozostaje nam wynajęcie w miejscu w którym zmarła osoba wynająć firmę zajmująca się zamykanie zwłok w hermetycznej skrzyni metalowej, która następnie zamykana jest w drewnianej trumnie. Innym sposobem jest zabalsamowanie zwłok.

Procedury dotycząca sprowadzenia zwłok z zagranicy wcale nie są trudne, jednak dla wielu osób lepszym rozwiązaniem było by po prostu skorzystanie z usług firmy pogrzebowej, która zajmuje się tego typu sprawami. To pozwoli na zaoszczędzenie dodatkowo i tak stresującej sytuacji.