Wykorzystanie suszarek do drewna

Jeszcze do niedawna proces przygotowywania drewna opierał się na sezonowaniu, czyli przechowywaniu drewna przez okres kilku lat i jego samoczynnym schnięciu. Taki naturalny proces suszenia był rozwiązaniem tanim i prostym, jednak nie pozwalał na eliminację szkodników oraz grzybów. Drewno poddawane sezonowaniu wymagało więc dodatkowego zabezpieczenia odpowiednim rodzajem preparatów, jak impregnat do drewna.

Stosujemy polecaną suszarkę do drewna

polecane suszarki do drewnaObecnie mamy do dyspozycji nowocześniejsze sposoby suszenia drewna, które wyróżnia wyższy poziom skuteczności, a także krótszy czas suszenia. Warto zdecydować się na polecane suszarki do drewna. Pierwszą z metod suszenia jest metoda konwekcyjna. W jej zakres wchodzi suszenie w suszarniach powietrznych czy spalinowych bezgrzejnikowych, przy zastosowaniu nagrzanej pary wodnej bądź w cieczach. Ta ostatnia metoda często jest stosowana w odniesieni do tarcicy i wykorzystuje się do niej olej kreozolowy czy petrolatum. Kolejnym możliwym sposobem jest metoda suszenia prądem elektrycznym. Jest to rozwiązanie szybkie, jednak stosunkowo drogie. Powoduje zmianę właściwości fizycznych i mechanicznych drewna, dlatego nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku drewna konstrukcyjnego. Możliwe jest skorzystanie z metody suszenia chemikaliami, która polega na dodaniu mocznika, gliceryny lub roztworu glikolu do wolnej wody w drewnie.

Proces suszenia komorowego następuje w specjalnej suszarni, w której panuje bardzo wysoka temperatura. Powoduje ona wyjałowienie drewna, co skutecznie eliminuje szkodniki oraz grzyby. W ten sposób drewniane elementy nie potrzebują dodatkowej ochrony, z pominięciem narażonych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Warto je mimo wszystko zakonserwować z zastosowaniem odpowiednio dobranych impregnatów.