Jak działają wilgotnościomierz i termo-rezystory?

Temperaturę można badać w przeróżny sposób. Nadaje się do tego praktycznie każde urządzenie które posiada czujnik temperatury.

Obok wilgotnościomierza coraz popularniejsze są termo-rezystory

wilgotnościomierzJedną z możliwości jest wilgotnościomierz. Dawniej służył do pomiaru wilgotności, współczesne służą również do badania temperatury i ciśnienia. Inną możliwością użycie czujników rezystancyjnych. Ich działanie polega przede wszystkim na tym, że wykorzystuje się zjawisko zmiany rezystancji oraz temperatury. Jeśli temperatura będzie wyższa to wówczas będzie więcej drgań jąder atomów. Większy się także prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych z jonami. Wówczas dojdzie z pewnością do wzrostu rezystancji. Nie każde materiały jednak nadają się do tego, aby stworzyć z nich rezystory termometryczne. Można używać tutaj tylko i wyłącznie materiałów, które mają określone właściwości. Przede wszystkim muszą mieć one duży cieplny współczynnik zmian rezystencji oraz rezystywność, która zapewni wykonanie pomiarów. Oprócz tego materiał nie może być podatny na topnienie. Musi być także materiałem stałym oraz odpornym na rdzewienie. Oprócz tego materiał taki musi mieć łatwą odtwarzalność metal o identycznych własnościach. Musi mieć także odpowiednio wielką ciągłość i wytrzymałość. Bardzo ważne jest także to, aby materiał charakteryzował się łatwą odtwarzalnością metali o identycznych właściwościach. Materiałem, który idealnie odpowiada na wszystkie te potrzeby jest z pewnością platyna. Można także wykorzystać w tym przypadku miedź oraz nikiel. W ostatnich latach jeśli chodzi o rezystory termometryczne, pojawiło się naprawdę wiele innowacyjnych rozwiązań. Dzięki nowym technologiom można było zminiaturyzować konstrukcję rezystorów. Stały się one naprawdę bardzo niewielkie. Warto wiedzieć, że czujnik tego typu, tak jak każdy czujnik dopuszcza jakąś granicę błędu. W czujniku takim rezystancja będzie zmieniała się wraz z temperaturą. Układ pomiarowy nie powinien być zbyt duży. Rezystor nie może się przecież za bardzo nagrzać. Wówczas mogą występować także różne błędy.

Aby uniknąć błędów w rezystorach stosuje się różnego rodzaju układy połączeń. Wybiera się ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał.