Weterynarz radzi – strzyżenie potrzebne od zaraz

Jestem weterynarzem i w swojej karierze spotykam wiele przypadków zaniedbań zwierząt. Niestety, przykro mówić, ale psy często nie są doprowadzone do porządku. Bywają problemy z czyszczeniem, a także ze szkoleniem. To samo zresztą z kotami.

Strzyżenie psów to nie moda, to obowiązek

kąpiel psaPrzychodzą do mnie zwierzęta, które są bardzo niesforne. Rzucają się, gryzą, przejawiają agresję. Rozumiem, że właściciele często mają problem, żeby wychować psa, ale w takim wypadku trzeba odbyć szkolenie szczeniąt. Należy je odbyć, kiedy pies jest jeszcze młody, bo wtedy będzie to dla nas najprostsze. Kiedy pies jest już większy, nie ma możliwości zmiany niektórych jego zachowań. Denerwuje mnie więc nieodpowiedzialność właścicieli, którzy psie przedszkole traktują jako dodatek dla arystokracji. To nie jest coś dobrowolnego, to konieczność, jeżeli sami nie potrafimy sobie z pupilem poradzić. Nie liczmy na to, że zwierz sam się zmieni oraz że coś zrobi się samo. Pies czy kot to także stworzenia, którym trzeba zapewnić odpowiednią higienę. Jeżeli na przykład pupil ma za dużo futra, to ciężko się potem dostać do jego skóry, aby zaaplikować mu na przykład zastrzyk. Poprzez brak dopływu powietrza może mieć także problemy skórne. Dlatego psi fryzjer to w większości przypadków konieczność. Nie zalecam strzyc psów na własną rękę, bo może to się skończyć skaleczeniami i zranieniami, a po co. Strzyżenie psów Warszawa jest  miastem, gdzie takie usługi znajdziemy wszędzie, a niektóre salony oferują bardzo atrakcyjne zniżki dla stałych klientów.

Higiena to także kąpiele. Dbajmy o to, aby nasz czworonóg był czysty. Serce mi się łamie, kiedy widzę w jakim opłakanym stanie są niektóre psy czy koty. Chodzą brudne, ciągle się drapią, co nie jest spowodowane przez pchły, ale przez to, że nie zatroszczono się o to, aby co jakiś czas użyć szamponu.Mam nadzieję, że świadomość społeczna w kontekście tego, czego potrzebują czworonogi wzrośnie.